Noční běh na Rusavě: Tomáš Štverák ve 12 hodinovém závodu držel strojové tempo a nezpomaloval

Tomáš Štverák (Sportovna) zvítězil v 7. ročníku Franz Josef Kaiser Nočním běhu na Rusavě. Reprezentant Zubří zdolal ve 12 hodinovém závodu v okolí rusavského SKI areálu, který startoval v sobotu 15. července ve 20 hodin a skončil v neděli 16. července ráno v 8 hodin, 20 okruhů. Štverák v Hostýnských vrších uběhl 96,4 kilometru a zdolal 4700 výškových metrů. Druhé místo obsadil Marek Chmela z Prakšic (Valachbajk Team), který uběhl 19 okruhů, bronzovou příčku vybojoval ultra běžec z Beskyd Radek Hrnčíř (18 okruhů), čtvrtý skončil Jakub Plhoň (Mattoni FreeRun Zlín, 18 okruhů), pátý byl Michal Petreň (Dlouhá Loučka, 17 okruhů).

Tomáš Štverák se na závod na Rusavě speciálně nepřipravoval. Ke startu v Hostýnských vrších se rozhodl až na posledních chvíli v průběhu týdne a bral ho jako kvalitní trénink před zářijovým vrcholem sezony, kdy se v italských Alpách zúčastní Ultra trailu Tor des Geants.

„V současném období se v přípravě zaměřuji na objemy. Běhám hlavně v kopcích v Beskydech. Závod v okolí rusavského SKI areálu mi proto zapadal do tréninkového plánu. V něm jsem si chtěl také vyzkoušet stravovací a pitný režim,“ vysvětluje ultra běžec ze Zubří.

V závodu chtěl celých 12 hodin držet svoje tempo a nezpomalovat.

„To se mi dařilo a v průběhu desátého okruhu jsem se probojoval na první místo, na kterém jsem v poklidu běžel až do šestnáctého okruhu. V této pasáži mě však začal Marek Chmela stahovat. Jeho ataky jsem ale odrazil,“ upozornil Štverák.

Ten se dokázal vypořádat i s horkým počasím.

„Hodně jsem pil a snažil jsem se co nejvíc ochlazovat,“ prozradil.

O jeho prvenství rozhodlo strojové tempo a zrychlení na konci závodu.

„Důležité rovněž bylo, že jsem neměl žádnou krizi. V úvodních okruzích jsem se ovšem dost přehříval,“ přiznal 26letý Tomáš Štverák.

Triumf na Rusavě ale moc neoslavoval.

„V cíli jsem se těšil na vychlazené pití a doma jsem se pak pořádně najedl,“ svěřil se ještě reprezentant Zubří.

První příčku mezi ženami vybojovala výkonem 16 okruhů Ivana Martinčíková z Přerova, stříbro brala Slovenka Lucia Friedlaenderová (16 okruhů), třetí místo patří Anně Valachové (Nedostižný lenochod, 15 okruhů).

První místo v závodu tříčlenných až čtyřčlenných štafet vybojovali Kristýna Kvasničková, Patrik Bartík, Petr Kučera a František Klofáč, kteří zdolali 23 okruhů.

Závod dvoučlenných štafet ovládli Jakub Janda s Josefem Barotem (Hostýn trail, 25 okruhů).

Jeden kopcovitý okruh v okolí rusavského SKI areálu měřil 4,6 kilometru a měl převýšení 230 metrů.

V sobotu na startu závodu ve 20 hodin bylo horké počasí a teplota se pohybovala kolem 30 stupňů. V neděli ráno v 8 hodin, kdy závod skončil, na Rusavě bylo kolem 20 stupňů.

Na Rusavě se letos představilo 51 mužů, 30 žen a 8 štafet.

Nočním běh na Rusavě pořádal spolek Běhy Zlín. Další letošní Noční běh ve Zlínském kraji se uskuteční v sobotu 2. září v Rožnově pod Radhoštěm. Závod odstartuje v rožnovském Lesoparku ve 20 hodin.