V Nočním běhu na Rusavě triumfoval Rostislav Bajtek. Stříbrný Marek Chmela uběhl 93 kilometrů

Rostislav Bajtek (NVPP Team) zvítězil v 6. ročníku Franz Josef Kaiser Nočním běhu na Rusavě. Reprezentant Českého Těšína zdolal ve dvanáctihodinovém závodu v okolí rusavského SKI areálu, který startoval v sobotu 16. července ve 20 hodin a skončil v neděli 17. července ráno v 8 hodin, 22 okruhů. Druhý v pořadí Marek Chmela z Prakšic (Valachbajk Team) uběhl 21 okruhů, bronzovou příčku vybojoval Patrik Bartík (KESBUK, 20 okruhů).

„Na závod na Rusavě jsem se připravoval dlouhodobě, ale nijak speciálně. Pravidelně trénuji v okolí mého bydliště, kde na lesních a polních cestách střídám kratší tempové běhy s delšími pomalejšími výběhy. Letos jsem zatím naběhal 1500 kilometrů. Další kilometry jsem najezdil na horském kole,“ prozradil Marek Chmela, nejúspěšnější vytrvalec ze Zlínského kraje na Rusavě.

Ten v týdnu před závodem ale odpočíval.

„Snažil jsem se víc spát a také jsem si dopřál hodně jídla. Trénoval jsem méně. Naběhal jsem jenom 15 kilometrů,“ svěřil se vytrvalec z Prakšic v barvách kašavského Valachbajk Teamu.

Na Rusavě letos startoval potřetí. „Trať proto dobře znám,“ přiznal.

V plánu měl zdolat 20 okruhů. „První 4 zahajovací okruhy jsem chtěl běžet pomaleji. To se mi ale nedařilo. Začal jsem ve svižnějším tempu, než jsem si představoval. A díky ideálnímu chladnému počasí a výborné občerstvovačce jsem od 7. okruhu držel konstantní tempo,“ pochvaloval si 47letý Chmela.

Po šesti hodinách v polovině závodu začal běžec z Uherskohradišťska věřit, že 20 okruhů zdolá.

„Naštěstí se mi vyhnula krize. A po 18. okruhu jsem věřil, že jich zdolám dokonce 21,“ potěšilo prakšického vytrvalce.
Se svým výkonem byl proto spokojený.

„I z toho důvodu, že jsem závod na Rusavě absolvoval bez běžeckých holí, které v takových, jako byl v  Hostýnských vrších používám,“ užíval si Marek Chmela.pobyt na Kroměřížsku.

Ten v okolí Rusavy naběhal 93 kilometrů a v závodu zdolal 4920 výškových metrů.

Stříbrnému borcovi v dvanáctihodinovém rusavském běhu v cíli pogratulovala manželka Ivana a kamarádi z Valachbajk Teamu. Poté si dal nealko pivo na spláchnutí sladkých iontových nápojů a po vyhlášení výsledků odjel domů.

„Po příjezdu do Prakšic jsem rychle připravil gril, u kterého jsem poseděl se známými,“ zakončil pohodově Marek Chmela vydařený víkend.

Prvenství mezi ženami vybojovala výkonem 21 okruhů Kateřina Klepáčová (Slezan Frýdek-Místek). Druhá byla Slovenka Eva Čurlejová (BK Furča Košice, 18 okruhů), třetí pozici obsadila Ivana Martinčíková z Přerova-Lověšic (17 okruhů).

Prvenství v závodu pětičlenných až šestičlenných štafet získal tým Mattoni Freerun Zlín (Lenka Hasníková, Jana Kliková, Markéta Fussová, Jakub Plhoň, Richard Holý, Roman Pavlíček, 24 okruhů).

První místo v závodu tříčlenných až čtyřčlenných štafet vybojovali rovněž reprezentanti Mattoni Freerun Zlín (Radek Burieta, Mirek Zápeca, Radek Trčko, Bob Komín, 24 okruhů).

Závod dvoučlenných štafet ovládli Jakub Janda s Radkem Tabarkou (Rohálov bike Team, 27 okruhů).

Jeden kopcovitý okruh v okolí rusavského SKI areálu měřil 4,6 kilometru a měl převýšení 230 metrů.

V sobotu na startu závodu ve 20 hodin bylo příjemné počasí a teplota se pohybovala kolem 22 stupňů. V neděli ráno v 8 hodin, kdy závod končil, bylo na Rusavě jasno a 15 stupňů.

Na Rusavě se letos představilo 47 mužů, 28 žen a 14 štafet.

Nočním běh na Rusavě pořádal spolek Běhy Zlín. Další letošní Noční běh ve Zlínském kraji se uskuteční v sobotu 3. září v Holešově. Ten odstartuje v 19.30 hodin v holešovské Zámecké zahradě.